Uhradiť pokutu zo zahraničia?

Uhradiť pokutu zo zahraničia?

V posledných rokoch majú slovenskí vodiči pocit, že žijú v policajnom štáte. Vedeli ste, že po daniach sú druhým najväčším prínosom do štátneho rozpočtu pokuty? Nie je tomu inak ani v zahraničí, práve Slovensko získalo inšpiráciu od našich západných susedov.

Za ktoré dopravné priestupky môžete dostať pokutu poštou?

–  Telefonovanie počas jazdy

–  Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti

–  Jazda bez bezpečnostného pásu

–  Jazda na motocykli bez prilby

–  Jazda na červenú/nedanie prednosti v jazde a nezastavenie na STOPke

–  Jazda pod vplyvom alkoholu a drog

–  Neoprávnené využitie odstavného pruhu

Asi každého vodiča nepoteší pokuta, no nechcite sa z nej vyvliecť, ak ste si svojho priestupku vedomí. Kedy je rozumné uhradiť ju a ako postupovať v prípade dokazovania neviny? To sa dočítate z týchto bodov:

1. Fotografia ako usvedčujúci dôkaz

Žijeme v automatizovanej a pretechnizovanej dobe. Štáty Európskej únie využívajú medzinárodnú databázu identifikácie vozidiel. To znamená, že každý priestupok v rôznych krajinách nájde svojho hriešnika. Usvedčujúcim dôkazom je častokrát fotografia, na ktorej je zreteľne vidieť ŠPZ vozidla, typ auta ako aj prípadná fotografia tváre vodiča.

2.Pokuta príde na majiteľa auta

Polícia v zahraničí rieši dopravné priestupky podobne ako tá naša, teda formou objektívnej zodpovednosti. Pokuta príde na majiteľa auta a taktiež je od neho vymáhaná sankcia, pokiaľ majiteľ auta nedokáže s presnosťou určiť a dokázať, že v čase daného priestupku auto neriadil on

3. Mesiac nič neprišlo do schránky?

Pamätáte sa, kedy presne a kde Vás fotobunka odfotila? Prídete domov zo zahraničia a ani po pár mesiacoch nič neprišlo do schránky? Neotvárajte šampanské na oslavu, že bol Váš delikt premlčaný! Je pravda, že väčšinou sa polícia snaží priestupok vybaviť do mesiaca, avšak podľa zákonov EÚ neexistuje jednotný termín, dokedy musí byť pokuta uložená. Takže pokojne môže prísť aj po roku a Vy ju budete musieť zaplatiť.

4. Tak nezaplatím!

Nezaplatená pokuta za dopravný priestupok sa rieši v správnom konaní. Zväčša býva lehota 60 dní, po nej zahraničná polícia postúpi dopravný priestupok našej polícii, ktorá vyhľadá majiteľa auta. Následne bude vymáhaná a keď ju majiteľ auta i tak neuhradí, rieši sa formou zabavenia vecí v príslušnej hodnote pokuty. Tá je však už vyššia ako pôvodná

5. Kedy neplatiť?

V podstate jedine vtedy, ak ste si istí, že Vaše vozidlo v danom čase na uvedenej fotografii nemohlo byť predmetom dopravného priestupku, prípadne Vy ako vodič. Musíte poslať odvolanie. Napadnúť sa dajú neostré fotografie ŠPZ, nekompletný záznam z kamery alebo neúplné údaje o dopravnom priestupku. Ale pozor! Nevedomosť zákona neospravedlňuje.

6. Ako správne zaplatiť pokutu?

Pokuta príde väčšinou poštou spolu so šekom, fotografiou a bankovými údajmi. Pokiaľ je v cudzom jazyku, ktorému poriadne nerozumiete, radšej si ju nechajte preložiť. Ak nie ste si istí bankovými údajmi a neviete ich správne vpísať do internet bankingu, požiadajte o pomoc svoju banku.

Najlepšou prevenciou pred nespáchaním dopravného priestupku je naštudovanie dopravných predpisov jednotlivých krajín, do ktorých sa chystáte. Mali by ste vedieť, že v zahraničí nie ste doma a že akékoľvek dokazovanie, vyvracanie alebo prípadné odvrávanie štátnemu činiteľovi , Vám môže spôsobiť nemalé problémy. V Rakúsku je napríklad priemer za jednu pokutu vo výške 427€, čo nejedného Slováka úplne odrovná.

Radíme Vám teda dodržiavať pravidlá cestnej premávky kdekoľvek sa pohybujete. V dnešnej dobe je totiž oveľa jednoduchšie dopátrať sa k hriešnikovi ako v minulosti. Polícia sa s Vami maznať nebude. Pokiaľ nebudete mať pri sebe dostatočnú hotovosť na zaplatenie pokuty z minulosti, môže Vám zabaviť nielen Váš osobný majetok v hodnote pokuty, ale taktiež zadržať vodičský a technický preukaz. A takí Švajčiari… tí Vás neváhajú na pár týždňov aj zavrieť.

 

 

 

 

Poradíme vám? Zavolajte nám

PO-PI: 8:00 - 17:00