Prečo kúpiť zvlášť disky na zimné pneumatiky? A hliníkové alebo oceľové?

Prečo kúpiť zvlášť disky na zimné pneumatiky? A hliníkové alebo oceľové?

Kúpou zimných pneumatík dochádza majiteľ auta často k rozhodovaniu, či bude každý rok v pneuservise za nemalé peniaze prezúvať pneumatiky na existujúce disky alebo si zadováži na zimu zvlášť nové disky. A keď áno, tak ktoré?

Poďme si najprv vysvetliť, prečo je výhodnejšie kúpiť si nové disky k zimným pneumatikám a potom rozoberieme hliníkové disky s oceľovými.

Pneuservis si zarobí

V podstate sme už navrchu načrtli, že výmena plášťov na diskoch je oveľa drahšia ako výmena kolies. Musia sa totiž vždy vyzúvať, obúvať a potom vyvažovať. Naopak, výmenu kolies zvládnete aj sami v garáži s pomocou klasického náradia na výmenu rezervy. Vyváženie sa odporúča aj tak spraviť, avšak nie je to nutnosťou, pokiaľ nezistíte, že sa niektorá pneumatika rýchlejšie opotrebúva.

 V lete stabilita v zime odolnosť  

Kým v lete sa odporúčajú širšie pneumatiky, v zime zasa užšie a s vyšším profilovým číslom. V lete potrebujeme dobrú stabilitu, komfort a neraz aj ukázať svoje nablýskané auto na „reperských“ diskoch susedovi. V zime potrebujeme dobrý záber na snehu, čo najmenej vystaviť disky odretiu v hlbokom snehu napríklad o obrubník a tiež vyššiu odolnosť voči jamám, ktorú zabezpečí práve vyššie profilové číslo pneumatiky.

To znamená, že ak máte rozmery diskov 19 palcov, potom prakticky zimné pneumatiky musíte hľadať v tých istých palcoch a zároveň s rovnakými rozmermi. Budú zbytočne drahé a taktiež s tou odolnosťou, či komfortom zaostanú. Navyše pri prezúvaní sa môžu neopatrnosťou poškodiť ráfiky alebo iné časti diskov.

No a teraz k hliníku a oceli. Oba kovy majú svoje pre a proti a nie vždy sa oplatí kupovať si tie drahšie alternatívy. Spisujeme to absolútne objektívne.

Výhody hliníkových diskov.

  1. Hmotnosť – Zrejme každý z vás tuší, že hliníkové disky sú ľahšie ako oceľové. V prípade bežného auta ako je napríklad Škoda Octavia je to úspora približne 1,5 kg na jeden disk v prospech hliníka. Poviete si, že tých 6 kg na štyroch kolesách je nič. V skutočnosti však ide o celkom zaujímavé číslo, ktoré ocenia hlavne neodpružené časti vozidla, pretože sa spomalí ich opotrebovávanie a to výrazne.
  2. Bezpečnosť – Nižšia hmotnosť hliníkových diskov má pozitívny vplyv na jazdné vlastnosti vozidla. Skracuje brzdnú dráhu aj reakčný čas elektronických pomocníkov vozidla ako je ASR alebo ABS.
  3. Údržba – Nánosy zamrznutého snehu, blata alebo štrku na vnútornej strane hliníkového disku sa oveľa lepšie odstraňujú ako na plechovom a zároveň aj menej usadzujú. Tieto nánosy spôsobujú jemné chvenie, nevyváženosť a namáhanie mechanických častí riadenia. Plechové disky s puklicami znásobujú počet miest, kde sa môže nečistota ukladať.
  4. Odolnosť  – Hliníkové disky lepšie znášajú vertikálne vibrácie, pretože po prejazdoch nerovnosťami tvorí dosadaciu plochu hmota hliníka a nie priamo náboj ako u oceľového kolesa. Navyše, k vstrebávaniu vibrácií neraz pomáhajú vystreďovacie krúžky, ktorými je vybavená väčšina áut.
  5. Estetika – Poznáte tento citát? Kolesá robia auto. Ani pekné strieborné puklice na plechových diskoch nenahradia rozmanité tvary hliníkových diskov. Každé auto oveľa lepšie vynikne. Viete docieliť elegantnejší alebo športovejší nádych vozidla. Okrem toho, ani po rokoch nekorodujú.

Každá minca má dve strany a to platí aj pri hliníkových diskoch, ktoré majú asi dve značné nevýhody oproti oceľovým diskom.

Nadobúdacia cena – Plechové disky kúpite za lacné peniaze kdekoľvek a v čiernom prevedení nič nepokazíte. Auto bude maximálne vizuálne menej vábne a po pár sezónach uvidíte na nich hrdzu. Tú zakryjú puklice. Ale pozor! Môže sa stať, že pokiaľ budete hľadať na auto originálne puklice, môže vás vyjsť  sada niekedy na rovnaké peniaze ako zlacnené alebo výpredajové neoriginálne hliníkové disky v e-shopoch.

Oprava – S hliníkovými diskami prichádzajú častokrát aj obavy o ich poškodenie. Neraz sa oderú o obrubníky pri neopatrnom parkovaní a ich spätná oprava sa počíta v stovkách euro. Na plechové disky stačí maximálne kladivo, kombinačky a vyváženie. Poškodeniam však predídete dvoma spôsobmi. Budete si dávať lepší pozor pri manévrovaní a kúpite si pneumatiky s vyšším profilovým číslom, prípadne disky s menším rozmerom palcov. Takto si odretie o obrubník odnesie vo väčšine prípadov iba pneumatika.

LEGASAUTO radí

V prípade, ak vlastníte lacné auto a nerobíte kvantum kilometrov v zime, tak celkom určite investujte iba do plechových diskov. Majitelia drahších vozidiel, ktorí naopak často jazdia a potrebujú dostať z auta vždy maximum, voľte určite hliníkové disky. Majú nesporne viac výhod.

Poradíme vám? Zavolajte nám

PO-PI: 8:00 - 17:00