Ako postupovať, keď neviete zásady prvej pomoci?

Ako postupovať, keď neviete zásady prvej pomoci?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že sa raz dostanete do situácie, kedy bude potrebné podať prvú pomoc niekomu? Či už rodine, priateľom alebo aj neznámej osobe na ulici? Ako účastníkovi premávky Vám dokonca zákon nariaďuje poskytnúť prvú pomoc.

Dennodenne vídame v televíznom spravodajstve tragické nehody, pri ktorých sa zrania osoby. Málokto si spoza obrazovky uvedomuje ako veľmi je dôležité poskytnúť správne prvú pomoc zranenej osobe. Častokrát ide o minúty, ktoré rozhodujú, či má šancu prežiť alebo zomrie. Zrejme nikto by sa nechcel ocitnúť v pozícii zraneného, či záchrancu. Na Slovensku sa odhaduje, že až 80 % vodičov je v tomto smere nevzdelaných.

My sa sústredíme v tomto článku na zopár základných pravidiel, ktoré treba dodržať pri poskytnutí prvej pomoci osobám zranených pri dopravnej nehode.

Zhodnoťte a zaistite situáciu

Či už ste boli priamymi účastníkmi nehody alebo len svedkami, musíte vedieť správne zhodnotiť situáciu a v prvom rade dbať na vlastnú bezpečnosť. Keby ste sa k vlastnej bezpečnosti stavali ľahostajne, zvyšovalo by sa zároveň riziko, že aj Vy budete potrebovať prvú pomoc. Buďte teda obozretní a predvídaví v každom podniknutom kroku.

Vlastné auto odparkujte aspoň 10 – 15 metrov od nehody s výstražnými svetlami, nasaďte si reflexnú vestu a zavolajte na číslo 112. Prvá otázka na Vás bude znieť, koľko osôb je zranených a ako ťažko.  Presné číslo je ideálne, ale aj približné pomôže pracovníkom 112 vyslať adekvátnu pomoc na miesto nehody.

Po telefonáte s dispečerom 112 nastupujú na rad opatrenia a pomoc zraneným. V každom havarovanom aute  vytiahnite kľúč zo zapaľovania, aby nenastal skrat, ktorý by mohol spôsobiť požiar. Zaistite ich proti pohybu ručnou brzdou alebo podložením. Skontrolujte okolie, či nie sú niektoré osoby vymrštené z vozidla. Dostaňte zranené osoby z vraku. A potom prichádza na prvú pomoc.

Poskytnite prvú pomoc

Mohli by sme ju rozdeliť do dvoch kategórií:

1. Osoby v bezvedomí – akákoľvek poskytnutá prvá pomoc je lepšia ako žiadna. To znamená, že keď potrasiete s osobou v bezvedomí a nahmatáte jej tep na krku, neublíži jej to a Vám to podá prvotnú informáciu ako ďalej postupovať. Keď má veľké vonkajšie krvácanie, snažte sa ho zastaviť pevným pritisnutím látky priamo na ranu.

V prípade oživovania je postup už náročnejší a mali by ste ho vedieť presne. Dospelú osobu uložte na tvrdú a rovnú podložku, v krajnom prípade aj na ceste. Hranou dlane stáčajte stred hrudníka do hĺbky 5 až 6 cm tridsiatimi stlačeniami. Nasleduje umelé dýchanie dvoma vdychmi a potom proces opakujte až pokiaľ tep opäť nenaskočí alebo do príchodu záchrannej služby.

Mali by ste do jednej minúty stihnúť 100 stlačení a 8 vdychov. Pri mladších osobách, ako novorodenci až deti v puberte, začínajte najprv piatimi vdychmi a 30 stlačeniami. Potom zasa už len dva vdychy.

2. Osoby pri vedomí – postup sa môže javiť jednoduchší, avšak opak je pravdou, nakoľko pri vážnejších prípadoch zranené osoby sú v šoku, môžu mať masívne krvácanie, otvorenú zlomeninu alebo rozsiahle popáleniny. Na všetky tieto stavy Vás dokáže pripraviť kurz prvej pomoci, ktorý viete absolvovať určite v každej autoškole za pár euro.Pokiaľ neviete zásady prvej pomoci pri spomenutých prípadoch, odporúčame Vám zavolať si na bezplatné číslo 112, kde Vás operátori integrovaného záchranného systému cez telefón navedú ako pomôcť zraneným osobám. Buďte im minimálne oporou, zhovárajte sa s nimi a zisťujte, čo všetko ich bolí a ako sa cítia. Tieto informácie následne posuňte záchranke.

Prajeme Vám, aby ste sa v podobnej situácii nemuseli nikdy ocitnúť. Nehody sú však časté a je lepšie vedieť nielen im predchádzať, ale aj ich zvládať s chladnou hlavou. Zdôrazňujeme, že zásady prvej pomoci je ideálne raz až dvakrát do roka precvičovať! Opakovanie je matkou v múdrosti. Nikdy neviete, komu môžete zachrániť život.

Poradíme vám? Zavolajte nám

PO-PI: 8:00 - 17:00